جدیدترین یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد

ساخت وبلاگ
چکیده : به نام آن که جان را روشنی داد کتابداران و همکاران عزیز و گرامی با اهداء سلام با احترام و آرزوی توفیق... با عنوان : جدیدترین یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد بخوانید :

به نام آن که جان را روشنی داد

کتابداران و همکاران عزیز و گرامی

با اهداء سلام

با احترام و آرزوی توفیق عبادت و بندگی در ماه شریف شعبان و آماده شدن برای حضور در ضیافت الهی رمضان، و همچنین دعوت از یکایک شما عزیزان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا و انجام وظیفه ملّی ـ دینی خود در این عرصة مهم، چند نکته دربارة امور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را با شما در میان می‏گذارم.

 

1-  به لطف الهی مراحل اجرایی ساختار تشکیلاتی نهاد در دو سوم استان‌ها به صورت کامل یا تقریباً کامل پایان یافته و کار بقیه استان‌ها نیز در حال پیگیری است. بدیهی است پس از تحقق ساختار در سطح ستاد استان‌ها کار تطبیق کتابخانه‏‌ها نیز با ساختار نهاد صورت خواهد گرفت و همزمان انتخاب رؤسای شهرستان‌ها و مسئولین کتابخانه‏‌ها نیز پیگیری خواهد شد. ان شاء الله

2-  خوشبختانه کار صدور احکام بر طبق بخشنامه‏‌های قانونی زودتر از آنچه وعده شده بود انجام شد و حقوق اردیبهشت ماه بر اساس احکام جدید پرداخت می‌گردد. همچنین مطابق بخشنامه‏ دولت محترم، طبقه ورودی کلیه همکاران یک طبقه افزایش یافت.

بعلاوه بخشنامه‌های مربوط به قرارداد همکاران عزیز قراردادی، روستایی و ساعتی در استان‌های مختلف و همچنین نحوة پرداخت بهره‏‌وری برای کتابداران و اضافه کار برای همکاران ستادی نیز به ادارات کل استان‌ها ابلاغ و برای اطلاع عموم همکاران در سامانه رفاهی نهاد قرار گرفت. با توجه به برخی سؤالات و ابهامات تصریح به چند مطلب ضروری است:

الف) ساعات کار تمامی کتابداران و کتابخانه‏‌ها مطابق ساعت کار ابلاغی از سوی ستاد است و تفاوتی میان ساعت کار کتابخانه‏‌های روستایی و شهری و . . . وجود ندارد و ادارات کل حق کاهش دستمزد و افزایش ساعت کار به بهانه قرارداد را ندارند.

ب) برای کتابداران (اعم از پیمانی، قراردادی، روستایی، ساعتی) مبلغ 1/500/000 هزار ریال به عنوان بهره‌وری اختصاص یافته که هر ماه می‌بایست به آنان پرداخت شود.

ج) با ابلاغ بخشنامه جدید به ادارات کل، 30 ساعت اضافه کار (معادل بهره‏‌وری کتابداران) برای همکاران ستادهای استان‌ها اختصاص یافته و پرداخت اضافه کار بیشتر منوط به اولاً حضور در 44 ساعت اداری کامل در طول هفته است و ثانیاً در صورت انجام کار اضافه بیشتر از 44 ساعت در صورت ضرورت و با تأیید مدیرکل به صورت غیر مستمر تا 70 ساعت قابل پرداخت است. بدیهی است ادارات کل حق برقراری اضافه کار مستمر برای نیروهای ستادی را در غیر از شرایط ذکر شده ندارند.

د) در صورت ارجاع کار اضافی به نیروهای روستایی و ساعتی نیز تا 25% مبلغ قرارداد، اضافه کار اختصاص می‏یابد.

ه) دربارة اختصاص حق مهدکودک، ایاب و ذهاب، مأموریت و . . . نیز بخشنامه مورخ 1396/2/11 به وضوح تکالیف مربوطه را مشخص کرده است.

و) افزایش ضریب حقوق همکاران نیز مطابق مصوبه مجلس محترم ده درصد است که دراحکام اعمال شده است.

3- با توجه به برخی ابهامات و متأسفانه درج برخی از مطالب از سوی تعدادی از همکاران که معلوم است به دلیل عدم توجه به موضوع صورت گرفته لازم است توضیحی دربارة افزایش حقوق داده شود.

 

کتابداران و همکاران عزیز و گرامی

اگر به احکام حقوقی خود از سال 1392 تا 1396 دقت کنید مشخص می‌شود که در این مدت حقوق شما عزیزان تا چه میزان افزایش یافته، به عنوان نمونه اعداد مندرج در احکام چند تن از کتابداران و همکاران یکی از استان‌ها را بدون ذکر نام ایشان یادآور می‏شوم و هر یک از همکاران که مایل بودند می‏توانند به احکام خود دراین مدت مراجعه کنند و تفاوت حقوق خود را محاسبه نمایند.

 

نام

حکم سال 92 به ریال

حکم سال 96به ریال

   محفوظ  

 6/683/559 

 22/048/052

   محفوظ  

 6/649/685

 21/738/405

   محفوظ  

 5/927/670

 20/032/358

 

همانطور که در این نمونه مشاهده می‏شود حقوق همکاران و کتابداران عزیز از سال 92 تا ابتدای سال 96 بیش از سه برابر شده یعنی 330 درصد افزایش.

ضمناً در این جدول بهره‌وری‌ها، اضافه کارها و کارت هدیه‌ها دراین اعداد محاسبه نشده است .

حال باید عزیزان خود دقت کنند که اگر هر سال فقط ده یا دوازده درصد به حقوقشان اضافه می‌شد به چنین اعدادی می‌رسیدند؟

این که در برخی از شهرها و کلانشهرها هزینة گذران زندگی بالاست و اینکه حقوق همکاران نهاد قبلاً بسیار پایین بوده قابل تردید نیست امّا نکته اینجاست که عزیزانی که از دستگاه‌های دیگر مثال می‌آورند دقت کنند که در کدام دستگاه در طول چند سال اخیر 300 درصد افزایش حقوق روی داده آن هم در شرایطی که بودجه مصوب نهاد هر ساله بین پنج تا ده درصد افزایش داشته است .

دربارة نیروهای روستایی و انجمنی نیز موضوع واضح است در بهار سال 93 هنوز عزیزانی در نهاد با حقوق پنجاه تا دویست وپنجاه هزارتومان خدمت می‌کردند که این عدد امروز به بیش از یک میلیون و سیصد هزار تومان رسیده است.

به هر حال راهی که نهاد در سه سال اخیر طی کرده و تلاش برای تثبیت وضعیت استخدامی و افزایش‌های قانونی در احکام عزیزان همچنان ادامه خواهد داشت. ان شاءالله  

4- دربارة محاسبه و اعمال سنوات بیمه همکاران تاکنون ازمجموع 1564 پرونده ارسالی به تأمین اجتماعی، کار 727 پرونده تکمیل شده که اسامی این افراد و روزهای محاسبه شده به پیوست این یادداشت در سامانه رفاهی اعلام می‌شود.

پیگیری برای تکمیل و اعمال سوابق بیمه 837  نفر باقیمانده نیز ادامه دارد.

5- همانطور که در یادداشت‌های قبلی اشاره شد با پیگیری‌های مستمر و اخذ مجوزهای لازم از هیأت امنای محترم نهاد کار بررسی تغییر وضعیت همکاران و کتابداران در معاونت اداری و مالی نهاد به مراحل نهایی خود نزدیک شد و با توجه به کثرت افراد واجد شرایط برای تبدیل وضعیت، به ترتیب با احتساب سوابق همکاران، درمرحلة اول فهرست 260تن برای انجام مراحل اداری مشخص شد که نام این عزیزان نیز امروز به پیوست این یادداشت در سامانه رفاهی نهاد منتشر می‌شود و در ماه‌های آتی به‌تدریج نام بقیه افراد واجد شرایط نیز اعلام خواهد شد.

از این 260 نفر،

212 نفر برای تغییر وضعیت پیمانی به رسمی

22 نفر برای تغییر وضعیت قراردادی به پیمانی

23 نفر برای تغییر وضعیت انجمنی به قراردادی

3 نفر برای تغییر وضعیت روستایی به قراردادی

لازم به ذکراست که چون برای تغییر وضعیت نیروهای انجمنی و روستایی حداقل سابقه 5 سال بوده احتساب سوابق این همکاران عزیز هنوز به پایان نرسیده، بنابراین درمراحل بعد افراد بیشتری در مرحله تغییر وضعیت قرار خواهند گرفت.

همچنین لازم است به تمامی همکاران مشمول تغییر وضعیت اطمینان دهم که با پیش‌بینی‌های انجام شده مراحل لازم برای تغییر وضعیت (آزمون یا مصاحبه یا . . . ) امر مشکلی نیست و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. انشاءالله

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : دوشنبه 8 خرداد 1396 ساعت: 21:27